ماسکینگ و اثر انسداد در حوزه شنوایی شناسی

0
47

 

قبل از آغاز ماسکینگ برای راه انتقال هوایی و استخوانی، ابتدا آستانه گیری صورت می گیرد. برای راه انتقال استخوانی باید ویبراتور بر روی مستوئید گوش بهتر قرار بگیرد و هیچ هدفونی روی گوش نباشد تا آستانه های بدون انسداد بدست آید. انسداد گوش، نتایج راه استخوانی را بدلیل اثر انسداد متاثر می کند. سپس بمنظور ماسکینگ، گوش غیر آزمایشی از هدفون استفاده می شود. اگر از اینسرت استفاده شود و اینسرت در عمق مجرای گوش قرار بگیرد مقدار اثر انسداد ناچیز خواهد بود. برای افرادی که از متد پلاتو برای ماسکینگ استفاده می کنند مقدار اثر انسداد ۱۰ دسی بل در ۲۵۰ هرتز و صفر برای سایر فرکانس ها می باشد. برای هدفون فوق گوشی مقدار اثر انسداد ۳۰ دسی بل در ۲۵۰ هرتز، ۲۰ دسی بل در ۵۰۰ هرتز و ۱۰ دسی بل در ۱۰۰۰هرتز است. برای روش حداکثر ماسکینک مقدار اثر انسداد خود بخود اصلاح شده است و نیازی به افزودن مقدار بیشتری نیست.

ماسکینگ و آزمون ABR

فرض کلی آن است که ماسک دگر سو برای ABR توسط اینسرت فون لازم نیست. برای اکثر بیماران این مسئله صادق است. اما اگر دو گوش آستانه های بسیار نامتقارن دارند شاید نیاز به ماسک باشد. هر زمان احتمال کراس اور وجود دارد باید ماسکینگ انجام داد. اگر متخصص میزان و شکل کم شنوایی را قبل از آغاز آزمون بداند بسیار مفید خواهد بود.

اگر فقط یک گوش کم شنوایی عمیق در حد ۹۵ دسی بل nHL یا بالاتر دارد احتمال کراس اور بالاست و ABR مشاهده شده احتمالا حاصل گوش مقابل است و نهفتگی ها بدلیل تاخیر زمانی ناشی از کراس اور در سر، بیشتر از حد هنجار خواهند بود. در هر صورت هر زمانی که تحریک گوش ضعیف تر با ظهور موج I واضح در نهفتگی های مورد انتظار همراه باشد نیازی به مسک نیست.

از آنجا که IA برای اینسرت فون حدود ۶۵ دسی بل یا بیشتر است، ارائه ماسک در گوش غیر آزمایشی با شدت ۵۰ تا ۶۰ دسی بل زیر شدت کلیک گوش آزمایشی کفایت می کند. دقت داشته باشید در کل توصیه نمی شود شدت ماسک گوش غیرآزمایشی بالاتر از ۵۰ دسی بل nHL باشد تا جلوی متاثر شدن نتایج و ماسک مرکزی گرفته شود.

گردآوری: دکتر فرزانه ضمیری (دکترای شنوایی شناسی)

 

افزودن دیدگاه